Ostatnio na blogu mniej się dzieje, ale i na rynku kwasów chlebowych straszna posucha. Mam wrażenie, że w sklepach wybór jest jakby mniejszy, a ściślej - nie ma go wcale. Tu i ówdzie można dostać jedynie Razowy. Może to kryzys spowodowany kwasową wpadką Putina?
W tej sytuacji na bastion kwasowości wyrasta hipermarket Auchan. Można w nim kupić produkty marki Krynka i z browaru Witnica.
Krynka to Spółdzielnia Produkcyjno-Handlowa w Krynkach. Gdzie leżą Krynki? Na Wysoczyźnie Białostockiej, nad Krynką. Interesujące nas napoje powstają w Wytwórni Wód i Napoi nr 3. Brawa dla producenta, że zamieszcza na etykiecie taką informację, wielu zadowoliłoby się napisem "made in EU". Jako konsument chcę wiedzieć, gdzie powstaje to co jem lub piję. Krynka podaje na swojej stronie internetowej, że robi też wodę mineralną, tonik i wody smakowe.
Browar Witnica powstał w 1848, ale jakoś wiele o nim nie słychać. Wszedłem na jego stronę i widzę, że powstają w nim przedziwne piwa. Jedno nawet piłem. Lubuskie Zielone. Wiele lat temu kupiłem je w Tesco. Wyglądało jak ludwik. Smakowało podobnie. "Dedykowane jest miastu Witnica w podzięce za dbałość i czystość środowiska naturalnego" - pisze producent.
Teraz krótko o tym, co mają do zaoferowania smakoszom kwasów i podpiwków.
1. Podpiwnik z Krynki
Nie wiem jaka jest geneza słowa podpiwnik, ale kojarzy się tak - to podpiwek, który nie jest podpiwkiem. Tak jak i cypek nie jest oscypkiem, a Magdoland nie jest McDonaldem. Sorry, ale nazwa mi się nie podoba i tyle.
Z czego składa się podpiwnik? Wody źródlanej, dwutlenku węgla, cukru, emulsji kwasu chlebowego (karmel amoniakalno-siarczynowy - barwnik, aromat, guma arabska - stabilizator), kwasu cytrynowego, substancji słodzącej (cyklaminian sodu, acesulfam K, aspartam, sacharynian sodu), benzoesanu sodu. Jest w tym źródło fenyloalaniny i SO2. Co do smaku, to napiszę dyplomatycznie - pijałem lepsze.
2. Kwas Podlaski z Krynki
Po składzie doszedłem, czym się różni od podpiwnika. Kluczem okazała się emulsja kwasu chlebowego, czyli to, ile jest kwasu w kwasie, bo poza tym wszystkie składniki są takie same. W Podlaskim emulsja składa się z ekstraktu 2% oraz aromatu. Nie ma karmelu amoniakalno-siarczynowego i gumy arabskiej. Jak to smakuje? Jak podpiwnik bez karmelu i gumy arabskiej. W Auchan jest dostępny w butelkach 1,5l, ale gdzie indziej są też litrowe, z inną etykietą.
3. Podpiwek Lubuski z Witnicy
Ciemna tonacja butelki sprawia, że łatwo wypatrzyć go w sklepie. Nawet kapsel ma czarny. W smaku wyróżnia się tym, że jest wyjątkowo słodki. przypomina mi to czasy, w których lokalni producenci zalewali rynek kwasami składającymi się chyba wyłącznie z cukrów przetworzonych. A mimo to ten podpiwek da się pić! Plus za oryginalność. Skład został opisany mniej dokładnie niż u konkurencji: woda, ekstrakt słodowy, aromaty, cukier, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, witamina C. Nie ma nic o gumie arabskiej.
4. Kwas chlebowy z Witnicy
Sprzedawany w dwóch wersjach. Jako "starosłowiański napój orzeźwiający" oraz "old Slavic traditional cooling beverage", z dopiskiem "Lubuskie", którego na polskiej etykiecie nie ma. Wnioskuje, że ta druga wersja jest na eksport, ja ją jednak nabyłem w polskim Auchan. Najbardziej zaskoczyło mnie, że jako jeden ze składników producent wymienia kwas chlebowy. Kwas chlebowy składa się więc z kwasu chlebowego, na to wychodzi. A poza tym z: wody, wyciągu słodu jęczmiennego, aromatów, karmelu, regulatora kwasowości: kwasu cytrynowego, witaminy C. Kwas ten piłem kilka miesięcy temu i nie podejmę się opisania smaku, nie powiem jednak, aby szczególnie utkwił mi w pamięci.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz